Nacházíte se:    Hlavní strana   >   Aplikace   >   Xenics – kamery pro vědecké, průmyslové a bezpečnostní účely

Xenics – kamery pro vědecké, průmyslové a bezpečnostní účely

Logo XenicsKamery Xenics vynikají velkou kvalitou obrazu ve všech vlnových délkách infračerveného spektra, dostačující i pro nejnáročnější úlohy.

 

Hyperspektrální zobrazování

Hyperspektrální zobrazování je spojením spektroskopie a zpracování obrazu. Osvědčilo se při získávání geologických údajů prostřednictvím leteckého nebo satelitního snímkování a pomáhá odpovídat na otázky týkající se našeho životního prostředí. V mikroskopickém měřítku může být využito pro spektrální analýzu světlo emitujících polovodičů nebo k chemické analýze různých materiálů.

 

Třídění materiálů

Pásma infračerveného spektra
SWIR – krátkovlnné0,9 až 1,74 μm
MWIR – střední vlny3,6 až 4,9 µm
LWIR – dlouhovlnné (termokamery)8 až 14 µm

SWIRV současné době jsou spolehlivost a přesnost rozhodujícími faktory. Kontinuální sledování a vyhodnocení v reálném čase představují důležité monitorovací a kontrolní nástroje pro výrobní a zpracovatelské procesy. Infračervené kamery a detektory pomáhají při kontrole a řízení výrobních zařízení, jako jsou pásové dopravníky, obráběcí stroje a robotické systémy. Proč se tedy spokojit pouze s „termokamerami“, když je možné mít kamery pokrývající celé infračervené spektrum? V průmyslových procesech najde hyperspektrální zobrazení své uplatnění při třídění odpadu, ovoce a zeleniny, při měření vlhkosti, analýze tuků a v mnoha dalších úlohách. On-line inspekční systémy pro nedestruktivní testování pomocí infračervené kamery Xenics – kamery pro vědecké, průmyslové a bezpečnostní účely mohou poskytnout spoustu informací, jako je např. obsah cukru v ovoci nebo přítomnost podpovrchových vad, které nejsou viditelné lidským okem. Tyto přesné informace přispívají ke zlepšení kvality a zvýšení produktivity. Konstruktéři mohou optimalizovat vysoce účinné metody separace odpadu s pomocí kompaktních kamer Xenics pracujících v blízké infračervené oblasti (NIR). NIR infračervené kamery dokonale pokrývají absorpční spektra různých plastů a umožňují automatické třídění odpadu při nízkých nákladech.

 

Uplatnění ve vědě a výzkumu

MWIRV oblasti vědy a výzkumu se kamery Xenics používají v mnoha měřicích a testovacích metodách. Infračervená analýza malby je vhodná při určování pravosti nebo při restaurování maleb ke zviditelnění náčrtu a vyšetření stavu obrazu. Vzhledem k malé absorbci poskytuje dlouhovlnné záření snadný, a především nedestruktivní způsob, jak „vidět skrz“ horní vrstvy obrazu, identifikovat a analyzovat základní struktury, obrysy a předchozí verze malby.

YoutubeDetekce vlhkosti

 

Optická koherenční tomografie

Velmi zajímavou nedestruktivní zobrazovací technologii představuje Optická koherenční tomografie (OCT), technologie schopná produkovat podpovrchové obrázky neprůhledných vzorků v reálném čase a s vysokým rozlišením. Tento přístup je analogický s ultrazvukem, ale namísto použití zvuků, používá světlo v infračervené oblasti. Proto mají obrázky mnohem větší rozlišení v řádu mikrometrů. V závislosti na typu tomografu, se používají řádkové nebo plošné snímače.

YoutubeOptická koherenční tomografie (OCT) přednáška v angličtině

 

Měření kvality laseru

LWIRPro měření profilu paprsků laseru poskytují infračervené kamery s detektory InGaS nebo MCT (Mercury Cadmium Telluride) velké rozlišení, linearitu a stabilitu. Senzor je schopen bez poškození měřit i velké intenzity záření.

 

Testování polovodičových součástek

Výrobci polovodičových součástek musí splňovat stále přísnější požadavky na kvalitu. Použití krátkovlnných infračervených kamer v pásmu SWIR, které detekují emise fotonů vyvolané vadami v krystalické mřížce, poskytuje cenné informace o stabilitě procesu výroby polovodičů.

 

Testování solárních článků

Příklad testování solárních článků zde